VII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”

Dnia 28 marca 2019r. Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, wspólnie ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego i Burmistrzem Tłuszcza, zorganizowała konkurs poświęcony twórczości największego polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Konkurs skierowany był do uczniów siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej i uczniów klas trzecich gimnazjum z terenu powiatu wołomińskiego. Utalentowana młodzież z terenu naszego powiatu zmierzyła się w kategoriach: recytacja, poezja śpiewana, teatr jednego aktora oraz  miniatura teatralna.

Głównym zadaniem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją”, objętego patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, a także Mazowieckiego Kuratora Oświaty, jest upowszechnianie twórczości poetów polskich, rozbudzenie zainteresowań artystycznych młodzieży z zakresu recytacji i teatru jak również odkrywanie i promowanie młodych talentów z terenu powiatu wołomińskiego i kształtowanie od najmłodszych lat wrażliwości młodego człowieka na poezję.

Uczestnicy konkursu wspaniale poradzili sobie z poezją Adama Mickiewicza, szczególnie zachwyciły publiczność i jurorów kreacje aktorskie w kategorii teatr jednego aktora i pełne ekspresji miniatury teatralne. Zadziwiające jak  wielka jest świadomość artystyczna młodych ludzi. Młodzież powiatu wołomińskiego dowiodła ponad wszelką wątpliwość, że wspaniale czuje poezję i rywalizacja tylko motywuje ich do samodoskonalenia. Dzięki naszej wspaniałej młodzieży VII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją” wzruszał i bawił, uczył i zmuszał do refleksji. Zauważyli to również sponsorzy, którzy chętnie angażują się w organizację przedsięwzięcia, jakim jest Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją”. Po raz kolejny nagrodę specjalną za najlepszą kreację artystyczną uczestnika z terenu gminy Tłuszcz ufundowało biuro rachunkowe „Galea”.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: pani Emilia Oleksiak – kierownik wydziału kultury w Urzędzie Marszałkowskim, pani Wioletta Kur – dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, pani Małgorzata Wdziekońska – instruktor CKSiR oraz artystka chóru Teatru Wielkiego- pani Waleria Patejuk

Nagrody laureatom wręczali pan burmistrz Tłuszcza – Paweł Bednarczyk, radna Powiatu Wołomińskiego – pani Magdalena Suchenek.

            Nieoceniony wkład w realizację VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z poezją” mieli nie tylko współorganizatorzy konkursu, ale również Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, reprezentowaną przez panią Dagmarę Malinowską i panią Monikę Wdziekońską. Pani dyrektor Anna Rychta skierowała podziękowania i wyrazy wdzięczności za pomoc w organizacji konkursu zarówno współorganizatorom sponsorom jak i Radzie Rodziców.

VII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją” dobiegł końca, ale niesamowite wrażenia oraz nietuzinkowe kreacje aktorskie pozostaną w pamięci uczestników i gości na bardzo długo. Dzięki konkursowi twórczość Adama Mickiewicza nabrała dla wielu jej uczestników i widzów zupełnie nowych barw. Tym bardziej cieszy fakt, że Pani dyrektor Anna Rychta zaprosiła na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku, dzięki temu znowu będziemy mogli delektować się pięknem polskiej poezji.

Lista osób nagrodzonych w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Spotkanie z poezją”:

Grand Prix
Aleksandra Kozłowska – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

Nagroda specjalna za najlepszą kreację artystyczną uczestnika z terenu gminy Tłuszcz
Natalia Kur – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

Recytacja:
I miejsce – Martyna Bralewska – Zespół Szkół w Jasienicy
II miejsce – Jan Rudajko – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu
III miejsce – Lena Stępień – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach

Wyróżnienie w kategorii recytacja:
Amelia Tuszyńska – Zespół Szkół w Postoliskach

Teatr jednego aktora:
I miejsce – Weronika Borczyńska – Zespół Szkół w Jasienicy
II miejsce egz. – Mateusz Durzyński – Zespół Szkół w Postoliskach
II miejsce egz. – Małgorzata Gietka – Szkoła Proeducado w Wołominie
III miejsce – Maja Dzięcioł – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Stryjkach

Miniatura teatralna:
I miejsce – Emilia Salwowska, Aleksandra Kozłowska, Julia Sycik, Konrad Świerczewski –Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu
II miejsce – Natalia Kur, Wiktoria Sołtys, Michał Pietrzyk – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu
III miejsce – Kinga Boguszewska, Natalia Sokulska, Klaudia Ołdak – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

Poezja śpiewana:
I miejsce – Katarzyna Czajkowska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu
II miejsce – Aleksandra Koźlik – Zespół Szkół w Postoliskach
III miejsca w kategorii poezja śpiewana nie przyznano

Agata Kosiorowska